Olejek z nasion bawełny powstaje w wyniku tłoczenia na zimno nasion bawełny indyjskiej. W przeciwieństwie do większości olejów nie nadaje się do użycia po samym tłoczeniu. Dopiero w procesie rafinacji olej z nasion bawełny zostaje całkowicie pozbawiony niepożądanej substancji. Gossypol, bo o nim mowa, chroni bawełnę przed insektami i zwierzętami roślinożernymi, ale dla człowieka jest szkodliwy. Rafinowany olejek z nasion bawełny ma szereg właściwości pielęgnacyjnych, dzięki którym zadba o naszą skórę i nasze włosy. Chcesz wiedzieć więcej?
Olejek z nasion bawełny wg INCI:
Gossypium Herbaceum (Cotton) Seed Oil
Olejek z nasion bawełny – skład
Olejek z nasion bawełny zawiera blisko 90% nienasyconych kwasów tłuszczowych, a konkretnie kwasu olejowego i linolowego, które dzięki podwójnym wiązaniom eliminują wolne rodniki. NNKT działają przeciwalergicznie i przeciwzapalnie, podnoszą odporność na zakażenia oraz przyspieszają regenerację nabłonków i tkanki łącznej. Olejek z nasion bawełny zawiera także kwas palmitynowy i stearynowy oraz witaminę E, która opóźnia procesy starzenia skóry i włosów.
Olejek z nasion bawełny – właściwości i zastosowanie kosmetyczne
Olejek z nasion bawełny sprawdzi się w pielęgnacji skóry (zarówno twarzy, jak i ciała) oraz włosów. Jest szczególnie polecany do skóry trądzikowej, suchej, wrażliwej i skłonnej do podrażnień, ale może być stosowany do wszystkich typów cery. Jego właściwości zadbają także o włosy, zwłaszcza suche, łamliwe, cienkie, słabe oraz przejawiające tendencję do wypadania i łupieżu.
Jak olejek z nasion bawełny działa na włosy?
Olejek z nasion bawełny ma działanie regenerujące, dlatego jest przeznaczony do pielęgnacji włosów zniszczonych zabiegami stylizacyjnymi. Doskonale nawilża i odżywia włosy, nadaje im blasku, pozostawia je miękkie i delikatne oraz zapobiega rozdwajaniu się końcówek.
Do jakich włosów pasuje olejek z nasion bawełny?
Olejek z nasion bawełny odpowie na potrzeby włosów wysokoporowatych, czyli:
- ekstremalnie suchych,
- zniszczonych,
- sztywnych,
- kruchych,
- łamliwych,
- wypadających w nadmiernej ilości,
- pozbawionych blasku i intensywnego koloru.
Włosy wysokoporowate i ich widocznie rozchylone łuski powinny być olejowane preparatami wielonienasyconymi i niewnikającymi, które zrekonstruują naruszoną strukturę keratynową włosów, wzmocnią rdzeń i domkną łuski.
Takim preparatem jest właśnie olejek z nasion bawełny.
Jak powinno się stosować olejek z nasion bawełny?
Olejek z nasion bawełny może pełnić funkcję kompletnego produktu do olejowania włosów. W tym celu należy nakładać go na włosy na ok. godziny przed myciem lub pozostawić go na noc. Olejek pozostawiony na noc należy rano zmyć szamponem, po czym zaleca się wysuszyć włosy.
Równie dobrze można używać olejku z nasion bawełny jako serum na końcówki lub dodatek do innego kosmetyku do pielęgnacji włosów, na przykład do maski.
Olejek z nasion bawełny – cena
Cena olejku z nasion bawełny zależy od wielu czynników, między innymi od producenta, pojemności i obróbki (rafinowany lub nierafinowany). Olejek z nasion bawełny ma szerokie spektrum zadania, a co więcej – jest skuteczny, dlatego cena musi być adekwatna do jego zasług.
Olejek z nasion bawełny – opinie
Wydajny, wielozadaniowy, efektywny – tak olejek z nasion bawełny opisują konsumenci. Preparat zbiera dobre opinie niezależnie od tego, czy jest aplikowany na twarz, ciało, włosy, czy na twarz, ciało i włosy. Fakt, że mogą go stosować alergicy, czyni z niego produkt uniwersalny.