Olejek pracaxi jest jednym z mniej popularnych olejów roślinnych. Wykorzystuje się go do produkcji ekskluzywnych kosmetyków pielęgnacyjnych do włosów. Pomimo swoich cennych właściwości olejek pracaxi bardzo rzadko występuje w produktach kosmetycznych. Z czego to wynika? Z kłopotliwego procesu pozyskiwania olejku – na około 200 kwiatów przypada tylko jeden owoc, z którego można go wyprodukować. To wszystko sprawia, że olejek pracaxi jest produktem luksusowym i drogocennym. Poznaj go lepiej: olejek pracaxi, jego właściwości i zastosowanie.
Olejek pracaxi INCI:
Pentaclethra Macroloba Seed Oil
Olejek pracaxi – pozyskiwanie i skład
Olejek pracaxi pozyskuje się z owoców drzewa Pracaxi w procesie tłoczenia na zimno miąższu i nasion, co zapobiega utracie jego cennych właściwości. Nasiona olejku pracaxi zawierają ok. 48% tłuszczu, ok. 28% białka i ok. 14% węglowodanów. Olejek pracaxi słynie z 50-procentowej zawartości kwasu oleinowego i 19-procentowej zawartości kwasu behenowego. Kwas oleinowy zapobiega wypadaniu włosów i stymuluje ich wzrost, a kwas behenowy nadaje włosom połysk, odżywia je i chroni włókno włosa.
Z kolei kwas lignocerynowy, który również występuje w olejku pracaxi, ma silne właściwości nawilżające.
Olejek pracaxi – właściwości i zastosowanie kosmetyczne
- Olejek pracaxi i jego wpływ na skórę
Olejek pracaxi stosuje się na problemy skórne, takie jak blizny, rozstępy, przebarwienia i zmiany trądzikowe. - Olejek pracaxi i jego wpływ na włosy
Olejek pracaxi wzmacnia cebulki, a co za tym idzie włosy, więc zapobiega ich nadmiernemu wypadaniu. Za sprawą swoich właściwości regeneracyjnych i odżywczych olejek pracaxi chroni końcówki włosów przed rozdwajaniem, wygładza włosy, ułatwia ich rozczesywanie i przyspiesza suszenie. Posiada silne działanie nawilżające i nabłyszczające. Zabezpiecza włosy przed promieniowaniem słonecznym, zanieczyszczeniami środowiska zewnętrznego i wysuszającym działaniem składników zawartych w kosmetykach myjących i koloryzujących. Olejek pracaxi zapobiega elektryzowaniu i puszeniu się włosów, a niekiedy także rozjaśnia pasma poprzez dodanie jasnych refleksów i naturalnego blasku.
Jak aplikować olejek pracaxi na włosy?
Olejek pracaxi posiada płynną konsystencję, co ułatwia jego aplikowanie i przyspiesza wchłanianie w skórę głowy i we włosy. Nie pozostawia tłustej warstwy i nie skleja włosów, ale może brudzić ubrania i skórę.
Olejek pracaxi można nakładać na włosy suche lub mokre. Aby nałożyć go na suche włosy, należy rozgrzać w dłoniach niewielką ilość olejku, równomiernie ją rozprowadzić na włosach (nie na skórze głowy) i poczekać, aż wyschnie – dzięki temu włosy staną się nawilżone i zyskają połysk. Aby nałożyć olejek pracaxi na mokre włosy, należy spłukać pianę z szamponu i odsączyć nadmiar wody papierowym ręcznikiem, po czym zmyć olejek pracaxi i nanieść na włosy odżywkę.
Olejek pracaxi można stosować samodzielnie lub jako składnik masek i szamponów. Dodany do maski złagodzi działanie farby do włosów z dużym stężeniem amoniaku, a także nawilży, wzmocni i zregeneruje włosy.
Do jakich włosów pasuje olejek pracaxi?
Olejek pracaxi stosuje się do pielęgnacji każdego typu włosów i skóry głowy. Nie zawiera sztucznych składników, barwników, parabenów i silikonów, mimo to przed pierwszą aplikacją warto wykonać próbę uczuleniową. Jeżeli przebiegnie pomyślnie, po paru dniach można rozpocząć regularne stosowanie olejku pracaxi.
Olejek pracaxi – cena
Ze względu na żmudny proces pozyskiwania cena olejku pracaxi jest wysoka. Z tego powodu olejek pracaxi nie jest popularnym składnikiem kosmetyków do pielęgnacji włosów, a zwłaszcza skóry. Mimo to jego cena jest adekwatna do efektów, jakie przynosi regularne stosowanie olejku pracaxu.
Olejek pracaxi – opinie
Olejek pracaxi zbiera pozytywne opinie wśród osób, które go stosowały. Nie dość, że ma szerokie zastosowanie w leczeniu chorób skóry, to jeszcze doskonale pielęgnuje włosy. Na pochlebne opinie na jego temat wpływa fakt, że olejek pracaxi sprawdza w pielęgnacji włosów o każdej porowatości.