Naturalne Olejki

Olejek tamanu – zielony olej z Madagaskaru – jak działa na włosy i skórę? Test, opinie, cena

Olejek tamanu pozyskiwany jest z drzew o tej samej nazwie. Porastają one tereny Azji, Afryki i Oceanii. Ich owoce wyglądają jak zielone śliwki lub morele, tyle ze skórka jest niezwykle cienka, a wewnątrz skrywa się duża pestka, przypominająca faktura i rozmiarem znane i popularne kasztany. Olejek masowo produkowany jest na Madagaskarze; pozyskuje się go właśnie z owych pestek, które – zostawione przez miesiąc w ciepłym i suchym miejscu – same zaczynają puszczać cenny, gęsty olej o charakterystycznym, niepodobnym do żadnego innego oleju zapachu.

Olejek tamanu INCI:
Calophyllum Inophyllum (Tamanu) Oil

Olejek tamanu – skład

Najważniejszymi składnikami oleju tamanu są unikalne kwasy tłuszczowe (m.in. kwas kalofillowy) oraz kallofilloidyna – czyli flawonoid, który koi podrażnioną skórę, a także jest w stanie zmniejszyć opuchliznę i złagodzić obrzęki skórne. Olejek tamanu zawiera tez fitosterole, które wspomagają produkcje kolagenu i ograniczają rozpad elastyny w komórkach, dzięki czemu skóra i włosy dłużej zachowują młodość dobrą kondycję. Do najważniejszych steroli z oleju tamanu zalicza się stigmasterol – wzmacnia on barierę lipidową skóry i odpowiada za prawidłowy poziom jej nawilżenia. Uchroni ot również włosy przed nadmiernym przesuszeniem. Olej tamanu zawdzięcza swoją gęstość i intensywny, nietypowy zapach obecnością naturalne żywicy. Mimo to wchłania się on w skórę niezwykle szybko i nie pozostawia na niej tłustego filmu.

Olejek tamanu zawiera też duże stężenie kwasu oleinowego, który nasila penetrację składników aktywnych do głębszych warstw skóry.

Olejek tamanu – właściwości kosmetyczne

Ze względu na obecność kwasu linolowego olejek tamanu dobrze radzi sobie nawet z wyjątkowo przesuszoną skórą, wzmacnia jej barierę ochronną i chroni przed utratą wody. Kwas oleinowy to jednonienasycony kwas tłuszczowy z grupy omega-9, którego cząsteczki idealnie dopasowują się do włosów o średniej porowatości. Olejek tamanu posiada właściwości gojące, a nawet przeciwbólowe. Działa przeciwzapalnie i łagodzi wszelkie podrażnienia skórne, sprawnie zwalcza wolne rodniki, jest silnym antyoksydantem, świetnie regeneruje skórę i zmniejsza widoczność blizn oraz rozstępów na ciele. Kallofilloidyna zawarta w oleju tamanu działa przeciwbakteryjnie, przeciwzapalnie i jest lekkim antybiotykiem.

Olejek tamanu – stosowanie i aplikacja

  • olej tamanu świetnie sprawdza się w połączeniu z kwasem hialuronowym (można z nich wykonać dwufazowy nawilżacz do twarzy)
  • tamanu często jest używany w kremach i balsamach na rozstępy – można go dodawać do preparatów do masażu, lub aplikować samodzielnie na skórę w miejscach występowania rozstępów
  • jest idealny jako serum do pielęgnacji cery tłustej, trądzikowej, mieszanej i zanieczyszczonej (goi krostki i wypryski, zmniejsza widoczność blizn potrądzikowych)
  • idealnie nadaje się również do skóry podrażnionej (olej tamanu zalecany jest m.in. po zabiegach kwasami lub jako kuracja po stosowaniu retinolów); sprzyja on regeneracji i wspiera powstawanie nowego i zdrowego naskórka

Olejek tamanu na włosy – działanie i efekty

Olejek tamanu idealnie sprawdzi się w pielęgnacji podrażnionej skóry głowy. Pomaga zwalczać łupież i egzemę, koi przesuszoną skórę, hamuje świąd i pieczenie, łagodzi wszelkie stany zapalne, oczyszcza, odkaża i działa antybakteryjnie. Olejek tamanu pobudza do pracy cebulki i oczyszcza włosy u podstawy (jest idealny przy tzw. przeproteinowaniu włosów), pomaga tez usunąć nadbudowaną przy skórze głowy keratynę (jej nadmiar może hamować wzrost włosów). Jednocześnie olej tamanu oczyszcza włosy z toksyn, wygładza i nabłyszcza pasma oraz chroni je przed uszkodzeniami.

Olejek tamanu na włosy – stosowanie i aplikacja

Aby wykonać olejowanie włosów olejem tamanu należy najpierw oczyścic pasma i skóre głowy z nadmiaru kosmetyków i sebum – to zwiększy wchłanialnośc oleju i spotęguje jego działanie, dlatego najpierw należy umyć włosy, a następnie na wilgotne, osuszone ręcznikiem pasma nakłada się olejek. Najważniejszą częścią olejowania jest masaż skóry głowy – olejek powinien pokryć cały skalp tak, aby nie ściekać z włosów i skóry. Gdy głowa i włosy na całej długości bedą pokryte olejkiem wystarczy okryć je ręcznikiem, aby ciepło nasilało działanie olejku i odczekać kilkanaście minut, lub (nawet) kilka godzin. Olejek zmywamy z włosów szamponem pozbawionym SLS, SLES.

Olejek tamanu – opinie

Trzeba przyznać, ze olej tamanu zbiera dużo lepsze opinie jako specyfik na rozstępy i blizny, niż olejek do olejowania włosów. Jest doskonałym remedium na podrażnioną lub przesuszona skórę – na włosy aplikuje się go rzadziej, jednak te osoby, które mają podrażnioną lub chora skórę głowy z powodzeniem mogą sięgać po olej tamanu.

Olejek tamanu – cena

Olej tamanu ma dosyć wysoką cenę w porównaniu z innymi olejami – z pewnością to decyduje o jego mniejszej popularności na tle innych olejków. Cena tamanu jest porównywalna z innymi egzotycznymi olejami; przy zakupie warto zwracać uwagę na to czy olej jest nierafinowany i czy zamknięto go w ciemnej butelce. Olejek najlepiej czuje się w temperaturze niższej niż 25°C.