Naturalne Olejki

Olejek wiesiołkowy: właściwości i zastosowanie

Wiesiołek to roślina o kwiatach żółtych, rzadko białych, purpurowych lub różowych, która występuje w Ameryce Północnej i Południowej oraz w Europie. Z wiesiołka wytłacza się olejek wiesiołkowy, który jest wysoko ceniony przez przemysł farmaceutyczny i kosmetyczny. Olejek wiesiołkowy jest przydatny przy leczeniu chorób skórnych, nadwagi i niepłodności. Ten sam wiesiołek, który wzmacnia odporność i obniża cholesterol, znacznie poprawia kondycję skóry i włosów. Jakie właściwości kosmetyczne ma olejek wiesiołkowy?

Olejek wiesiołkowy wg INCI:
Oenothera Biennis Seed Oil

Olejek wiesiołkowy – skład

Olejek wiesiołkowy to bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT): kwasu linolowego (LA) i gamma-linolenowego (GLA), które zapewniają prawidłowy przebieg wielu funkcji życiowych. Obecność innych kwasów tłuszczowych: oleinowego, palmitynowego i stearynowego; cennych składników: białka bogatego w aminokwasy siarkowe i tryptofan, fitosteroli oraz enzymów; mikroelementów: cynku, selenu, magnezu i wapnia; a także witaminy E czyni z olejku wiesiołkowego wartościową roślinę wykorzystywaną do produkcji leków i kosmetyków.

Olejek wiesiołkowy: właściwości i zastosowanie kosmetyczne

Olejek wiesiołkowy jest składnikiem kosmetyków do pielęgnacji twarzy i włosów, na przykład:

  • kremów do twarzy. Kwasy tłuszczowe zawarte w wiesiołku zapobiegają przesuszeniu naskórka oraz pozostawiają skórę napiętą i jędrną.
  • kremów antytrądzikowych. Olejek wiesiołkowy zmniejsza ilość produkowanego sebum, dzięki czemu skóra wytwarza mniej łoju i przestaje się błyszczeć. To automatycznie usuwa problem zaskórników i wyprysków.
  • kremów przeznaczonych do pielęgnacji skóry atopowej. Dobroczynny wpływ olejku z wiesiołka docenią nie tylko ci, którzy cierpią na atopowe zapalenie skóry. Przyniesie on ulgę również chorym na łuszczycę, egzemę i trądzik różowaty.

Jak olejek wiesiołkowy działa na włosy?

Olejek wiesiołkowy regeneruje zniszczone i przesuszone włosy oraz nawilża je od nasady po same końce. Olejek wiesiołkowy, uzbrojony w duże cząsteczki kwasu tłuszczowego omega-6, skutecznie chroni włosy przed wysokimi temperaturami.

Jak stosować olejek wiesiołkowy?

Olejek wiesiołkowy można aplikować zarówno na skórę głowy, jak i na włosy. Nakładany na skalp, odżywi włosy od korzeni. Taka kuracja polega na zaaplikowaniu olejku wiesiołkowego i pozostawieniu go na całą noc lub przynajmniej na godzinę.

Zabieg warto powtarzać minimum raz w tygodniu.

Olejek wiesiołkowy można nakładać także na włosy – suche lub mokre. Olejek wiesiołkowy można stosować jako serum na suche kosmyki nawet kilka razy w ciągu dnia. To nada włosom blasku, zmiękczy sztywne kosmyki i nawilży przesuszone. Olejek wiesiołkowy sprawdzi się także na włosach wilgotnych. Należy aplikować go od połowy długości włosów i nie spłukiwać. Taka formuła ułatwi stylizację i skróci czas suszenia włosów.

Do jakich włosów pasuje olejek wiesiołkowy?

Olejek wiesiołkowy najlepiej zadba o włosy wysokoporowate. Włosy wysokoporowate to włosy suche i zniszczone, które – pozbawione blasku i intensywnego koloru – mają tendencję do łamania i wypadania. Często puszą się i elektryzują.

Olejek wiesiołkowy – cena

Dobroczynne właściwości i szerokie zastosowane ma jedynie olejek z wiesiołka tłoczony na zimno, naturalny i nierafinowany. Tylko on zadba o nasze zdrowie oraz poprawi stan skóry, włosów i paznokci. Cena takiego olejku nie jest najniższa, ale jego wszechstronne i skuteczne działanie skłania do refleksji, że olejek wiesiołkowy jest jej wart.

Olejek wiesiołkowy – opinie

Olejek wiesiołkowy zbiera dobre opinie – niezależnie od tego, czy dotyczą one jego właściwości zdrowotnych, czy kosmetycznych.