Naturalne Olejki

Olejek sezamowy i jego właściwości kosmetyczne

Sezam jest wykorzystywany w gastronomii i w pielęgnacji, ponieważ zawiera szereg prozdrowotnych właściwości. Z jednej strony ma działanie antynowotworowe, zapobiega zaparciom i wzmacnia kości, z drugiej – opóźnia procesy starzenia, nawilża skórę i wzmacnia włosy. Jakie właściwości kosmetyczne ma olejek sezamowy i w jakich kosmetykach znalazł zastosowanie?

Olejek sezamowy INCI:
Sesamum Indicum (Sesame) seed oil

Olejek sezamowy – skład i właściwości

Sezam i tłoczony z niego olej i olejek sezamowy mają wysokie wartości odżywcze dzięki dużej zawartości witamin: B1, B6 i tryptofanu oraz mikroelementów: miedzi, manganu, wapnia, magnezu, cynku, żelaza i fosforu. Olejek sezamowy wyróżnia się wysoką zawartością kwasów tłuszczowych z grupy omega-6, to znaczy kwasu linolowego, a przy tym, co rzadko się zdarza, jest stosunkowo stabilny w temperaturze pokojowej. Olejek sezamowy zawiera naturalne konserwanty, które mają działanie antynowotworowe: sezamol i sezaminę.

Sezamol jest popularnym składnikiem kosmetyków typu anti-age, a sezamina przyspiesza redukcję tkanki tłuszczowej.

Olejek sezamowy – właściwości i zastosowanie kosmetyczne

Olejek sezamowy reguluje pracę gruczołów łojowych i oczyszcza skórę z toksyn. Można go stosować jako emolient zmiękczający skórę i chroniący ją przed wpływem zewnętrznego środowiska. Sprawdzi się jako olejek do ciała, masażu i kąpieli, a także składnik kosmetyków do twarzy i ciała dla cery mieszanej, suchej, zanieczyszczonej, starzejącej się z oznakami złego ukrwienia (kremy, mleczka, balsamy) oraz produktów do pielęgnacji włosów suchych i przesuszonej skóry głowy.

Jak olejek sezamowy działa na włosy?

Olejek sezamowy opóźnia proces siwienia włosów, minimalizuje ich wypadanie i likwiduje łupież. Dzięki zawartości białka wzmacnia i odżywia włosy. Olejek sezamowy pobudza wzrost włosów, poprawia ich wygląd, to znaczy nadaje im blask i miękkość, zabezpiecza włosy przed działaniem promieni słonecznych, łagodzi świąd oraz eliminuje problem łuszczenia się skóry głowy i rozdwojonych końcówek. Ponadto olejek sezamowy regeneruje włosy uszkodzone zabiegami fryzjerskimi.

Do jakich włosów pasuje olejek sezamowy?

Olejek sezamowy najlepiej zadba o włosy średnioporowate. Włosy średnioporowate mają tendencję do rozdwajania się i puszenia pod wpływem wilgoci. Są to włosy osłabione, wypadające oraz pozbawione blasku i elastyczności.

Olejek sezamowy – cena

Olejek sezamowy jest łatwy w uprawie i nie wymaga wielu zabiegów. Można go uprawiać wszędzie tam, gdzie nie udają się inne uprawy, a same nasiona sezamu zawierają najwięcej oleju ze wszystkich nasion roślin uprawnych. Wszystko to sprawia, że cena olejku sezamowego nie jest wysoka. Mimo że do pewnego stopnia zależy od producenta i pojemności opakowania, cena olejku sezamowego nigdy nie będzie wygórowana.

Olejek sezamowy – opinie

Olejek sezamowy zbiera dobre opinie wśród konsumentów. Olejek sezamowy sprawdzi się zarówno przy pielęgnacji skóry suchej, mieszanej, jak i dojrzałej, a także poprawi ogólną kondycję włosów. Niezależnie od tego, czy Twoje włosy wymagają odżywienia, nawilżenia, czy wzmocnienia i czy zmagają się z konkretnym problemem, na przykład łupieżem, siwieniem lub wypadaniem, olejek sezamowy sprosta ich potrzebom.