Naturalne Olejki

Olejek rozmarynowy: właściwości i zastosowanie w pielęgnacji

Już starożytni Egipcjanie zauważyli, że rozmaryn sprawdza się w leczeniu różnych chorób i schorzeń. Niezależnie od tego, czy używa się go w postaci naparu, czy olejku, rozmaryn ma szereg właściwości zdrowotnych i kosmetycznych. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, jakie właściwości kosmetyczne ma olejek rozmarynowy, przeczytaj ten artykuł.

Olejek rozmarynowy INCI:
Rosmarinus Officinalis Leaf Oil

Olejek rozmarynowy – skład

Olejek rozmarynowy składa się z eukaliptolu, alfa-pinenu, kamfory, borneolu i kamfenu. Stężenie poszczególnych składników zależy od odmiany rozmarynu i kraju produkcji. We Francji jest to olejek rozmarynowy cyneolowy (eukaliptolowy), we Włoszech, w Maroku i w Tunezji – kamforowy, na Korsyce – alfa-pinenowo-werbenowy, a w Grecji i w Hiszpanii – alfa-pinenowo-cyneolowy.

Olejek rozmarynowy – właściwości i zastosowanie

Olejek rozmarynowy pobudza krążenie, ujędrnia skórę, stymuluje wzrost włosów oraz działa antybakteryjnie i antygrzybiczo. Dzięki swoim właściwościom znalazł zastosowanie w produkcji kosmetyków antycellulitowych (okłady, oliwki, kremy, żele), przeciwtrądzikowych (kremy, sera, toniki) oraz do stóp (kremy, peelingi) i pielęgnacji włosów. Olejek rozmarynowy ma właściwości łagodzące zmęczenie fizyczne i pobudzające, dlatego występuje w kosmetykach do mycia, takich jak mydła czy żele pod prysznic.

Ponieważ posiada niezwykły zapach, służy jako składnik olejków do masażu i past do zębów.

Olejek rozmarynowy i jego wpływ na włosy

Olejek rozmarynowy poprawia ogólną kondycję włosów. Można używać go zamiast szamponu lub jako uzupełnienie szamponu. Po olejek rozmarynowy sięgają również ci ludzie, którzy skarżą się na nadmierne wypadanie włosów.

Olejek rozmarynowy – jak każdy olejek eteryczny – bardzo przesusza włosy i skórę głowy, dlatego należy używać go w połączeniu z innym olejem. Dobrą bazą dla olejku rozmarynowego będzie olejek pomarańczowy, miętowy, lawendowy, sosnowy lub z drzewa herbacianego, jednak najlepsze działanie olejku rozmarynowego zapewni włosom olej jojoba, który dogłębnie je nawilży. Nie należy mylić oleju bazowego z olejem o podobnym działaniu. Olejek rozmarynowy nie może być wspomagany olejkiem rycynowym, ponieważ oba – wtarte w skórę głowy – mają na celu pobudzenie wzrostu włosów. Olejek rozmarynowy jest skuteczny sam w sobie, a olejki bazowe należy stosować wyłącznie po to, żeby zapobiec przesuszeniu włosów. Mieszanie olejków o podobnych właściwościach zamiast wzmocnić działanie każdego z nich, osłabi je.

Do jakich włosów pasuje olejek rozmarynowy?

Olej rozmarynowy jest skuteczny w pielęgnacji każdego typu włosów. Najbardziej polecany jest do pielęgnacji włosów niskoporowatych. Włosy niskoporowate łatwo ulegają przetłuszczeniu i mają tendencję do łupieżu.

Olejek rozmarynowy – cena

Początkowo olejek rozmarynowy był pozyskiwany w krajach śródziemnomorskich. Dziś rozmaryn można uprawiać nawet w klimacie umiarkowanym, dzięki czemu olejek rozmarynowy jest łatwiej dostępny, a jego cena nie jest wygórowana.

Olejek rozmarynowy – opinie

Olejek rozmarynowy zbiera dobre opinie wśród konsumentów ze względu na swoje szerokie zastosowanie. Wykorzystuje się go jako olejek eteryczny służący do aromaterapii, środek na katar, lek na żylaki i kosmetyk do pielęgnacji włosów. Dobre opinie, jakimi cieszy się olejek rozmarynowy, potęguje jego przystępna cena.