Naturalne Olejki

Olejek brahmi – ajurweda w trosce o wypadające włosy

Brahmi to jedno z potężniejszych ziół ajurwedy – filozofii i medycyny wschodu. Traktowane jest z wielkim szacunkiem i czcią. Jako jedno z nielicznych zalecane jest w stanach wysiłku poznawczego: poprawia pamięć i wzmaga koncentrację. Idealne w stanach obniżonego nastroju. Przywraca równowagę układu nerwowego.

Według hindusów brahmi ożywia umysł i ducha, poprawia nastrój a dodatkowo – uzdrawia włosy. Jakie ma jeszcze właściwości owo „mądre zioło”? Jak stosować brahmi na włosy? Co zawiera olejek brahmi?

Brahmi według INCI:
Bacopa monnieri

Ciekawostka: Nazwę „brahmi” wymawia się „brami” – tylko ta wymowa jest poprawna.

Olejek brahmi – skład

Olej brahmi to właściwie macerat: zielona, bagienna roślinka jest wtłaczana do innego, naturalnego oleju (macerowana) i uwalnia w nim swe cenne właściwości, a tych ma bez liku: brahmi poprawia syntezę białek w komórkach, zawiera fitosterole (czyli roślinne sterole, które stymulują syntezę kolagenu i spowalniają procesy starzenia), flawonoidy (odżywiają, regenerują i poprawiają kondycję włosów uzupełniając ubytki w ich wnętrzu) i saponiny (działają przeciwzapalnie, chronią przed stresem oksydacyjnym). Dzięki macerowaniu brahmi wzbogacone jest o szereg dobrych kwasów tłuszczowych oraz witaminy i minerały charakterystyczne dla danego olejku.

Olejek brahmi na włosy – działanie i właściwości

 • zapobiega wypadaniu włosów
 • wzmacnia cebulki
 • poprawia krążenie podskórne, dzięki czemu włosy stają się mocniej osadzone w mieszkach
 • wspomaga odnowę komórkową włosów i skalpu
 • zwalcza łupież
 • zapobiega przetłuszczaniu się włosów
 • stabilizuje struktury błon komórkowych
 • ochrania włosy przed zniszczeniem
 • brahmi hamuje skutki starzenia się
 • chroni przed stresem oksydacyjnym
 • ma działanie dezynfekujące i oczyszcza skórę głowy
 • brahmi przyspiesza porost włosów

Olejek brahmi na włosy – jak go stosować?

Olejek należy lekko ogrzać w kąpieli wodnej (macerowany jest zazwyczaj w olejku kokosowym lub innych naturalnych masełkach, więc w temperaturze pokojowej ma formę stężoną).

Nanosi się go na skórę głowy, delikatnie wcierając w skalp, a następnie rozprowadza niewielką ilość na całych włosach. Pasma mogą być suche, lub wilgotne (umyte i osuszone ręcznikiem). Olejek można trzymać na głowie od 30 minut do kilka godzin. Po zakończonym olejowaniu należy umyć głowę szamponem i wysuszyć włosy.

Olejek do włosów brahmi – opinie

Brahmi jest doskonałym olejem na zaawansowane problemy z włosami – regularnie i wytrwale stosowany nabłyszcza włosy, wzmacnia je i chroni przed zniszczeniem. Olejek jest idealny na wypadające włosy – potwierdzają to opinie kobiet i mężczyzn, które stosowały brahmi przynajmniej dwa razy w tygodniu, przez okres kilku miesięcy. Systematyczne olejowanie włosów sprawi, że brahmi złagodzi skutki sezonowego wypadania włosów oraz wzmocni je np. po przebytej chorobie.

Olejek brahmi – cena

Oryginalny indyjski olejek brahmi nie kosztuje wiele. Najczęściej jest on mieszany z dosyć powszechnymi, niedrogimi naturalnymi olejami typu kokosowy. Same zioła do robienia naparów również mają dosyć przystępną cenę – można je nabyć i stosować w formie do ostatniego płukania włosów. Brahmi osiąga natomiast wysokie ceny jako suplement diety, czyli w formie kapsułek dla osób potrzebujących wzmożonej koncentracji, lub jako medykament wspomagający chorych po przebytych udarach lub urazach mózgu.