Opowieść o niezwykłym oleju moringa powinna się zaczynać jak w bajce: „daleko stąd, u podnóża największej góry świata rosną cudowne drzewa. Każda ich część jest użyteczna, a łodygi odrastają nawet po wycięciu. Liście moringa odkażają wodę, owoce i korzenie są jadalne, a proszek wytworzony z rośliny mógłby zażegnać problem głodu i niedożywienia na świecie.”
Wytłaczany z cudownego drzewa olej to najsilniej działający eliksir młodości – sekret hindusek w walce o piękne włosy i nieskazitelną cerę. Nic dziwnego, że drzewo moringa otaczane jest w Indiach kultem.
Czy prawdą jest, że olej moringa tak doskonale odżywia i regeneruje włosy? Czy regularnie stosowany spłyca zmarszczki? Co znajduje się w jego składzie, że jest takim niezwykłym kosmetykiem?
Olej moringa INCI:
Moringa Oleifera
Olej moringa – skład
Moringa zdumiewa mnogością i stężeniem odżywczych składników. Ma 1,5 więcej aminokwasów niż jajka, 2 razy więcej błonnika niż pszenica, 5 razy więcej witaminy E niż kiełki pszenicy, 7 razy więcej witamin z grupy B niż drożdże, 25 razy więcej żelaza niż w szpinaku, 15 razy więcej potasu niż w bananach, 17 razy więcej wapnia niż w mleku i 10 razy więcej witaminy A niż w marchewce. Ta kalkulacja może świadczyć tylko o jednym: olejek otrzymany z moringa to silnie skoncentrowany eliksir piękna, który dostarcza włosom i skórze ogromnej ilości witamin. Wystarczy sobie wyobrazić najlepiej działającą maskę na włosy lub twarz, stworzoną z naturalnych składników… a później pomnożyć jej moc kilkanaście razy. Tak właśnie działa olej moringa.
Oprócz cennych witamin, minerałów i aminokwasów zawiera on ponadto cenne kwasy tłuszczowe, fitosterole i flawonoidy – czyli wszystko, czego potrzebuje skóra i włosy aby zachować młodość i dobrą kondycję.
Olej moringa – właściwości kosmetyczne
Olej moringa działa na skórę i włosy niczym bogate w składniki odżywcze, wysoce skoncentrowane serum regenerujące, napinające skórę i spowalniające procesy starzenia. Odmładza, dba o odpowiedni poziom nawilżenia i działa antyoksydacyjnie. Odżywia i poprawia stan przesuszonej skóry, łagodzi zmiany potrądzikowe, leczy krostki i stany zapalne, poprawia stan skóry naczynkowej, wzmacnia ścianki naczyń krwionośnych, szybko wchłania się w skórę, wygładza i rozjaśnia przebarwienia. Nadaje się do pielęgnacji całego ciała, można z jego pomocą wykonać demakijaż, dodawać do kremów, masek do twarzy i włosów, do kąpieli, wcierać w dłonie i stopy, stosować jako serum pod krem.
Olej moringa na włosy – efekty
- nawilża i zapobiega utracie wody
- aktywizuje procesy regeneracji w wewnętrznych strukturach włosa
- olej moringa łagodzi stany zapalne skóry
- zapobiega wypadaniu i przyspiesza wzrost włosów
- dostarcza szeregu witamin i aminokwasów, intensyfikuje wygląd włosów
- moringa wzmacnia blask włosów i poprawia ich elastyczność
- opóźnia procesy starzenia się włosów
- odbudowuje wewnętrzne wiązania we wnętrzu włosów
- olej moringa zapobiega rozdwajaniu się końców
- chroni przed wysokimi temperaturami i zanieczyszczeniami ze środowiska
Olej moringa na włosy – stosowanie i aplikacja
Olej moringa jest odporny na wysoką temperaturę (ma wysoki punkt dymienia). Olejek przed nałożeniem na włosy również należy ogrzać (mniej więcej do temperatury 30 stopni – ma być ciepły, ale nie parzyć podczas aplikacji). Nakłada się go na skórę głowy i całe włosy po czym zmywa po godzinie lub kilku. Przy wyjątkowo zniszczonych lub uwrażliwionych włosach dobrze jest iść spać z głową pokryta olejem moringa i zmyć go szamponem dopiero następnego dnia).
Aby olejowanie włosów przyniosło korzyści, warto robić je systematycznie, przynajmniej raz w tygodniu.
Do jakich włosów pasuje olej moringa?
Jednonienasycone kwasy tłuszczowe przeważające w oleju moringa są idealne dla włosów o średniej porowatości – delikatnych, lekko osłabionych i pozbawionych blasku, ze skłonnością do puszenia się, wypadania, o końcówkach które często się rozdwajają. Włosy średnioporowate ma większość ludzi na świecie – kategoryzuje się je pomiędzy grubymi i ciężkimi włosami a bardzo suchymi, łamliwymi i zniszczonymi
Olejek moringa – cena
Olejek moringa jest na tle innych dosyć luksusowym olejem, o najsilniejszym stężeniu wszelkich witamin i aminokwasów, dlatego jego cena jest nieco wyższa niż wszystkich innych podobnych jemu substancji. Warto jednak wypróbować go an skórze i włosach – efekty olejowania pozytywnie zaskakują już po kilku kuracjach.
Olejek moringa – opinie
Olejek mornga zbiera doskonałe opinie zwłaszcza wśród blogerek, którym zależy na jego działaniu odmładzającym. Wiele kobiet opisuje jego działanie jako zdumiewajace: regularnie stosowany moringa spłyca pierwsze zmarszczki, ujędrnia i ujednolica kolo skóry. Pomaga również pozbyć się łupieżu i łagodzi podrażnienia skóry głowy, dlatego często jest polecany przy suchej skórze głowy oraz jako remedium na poparzenia słoneczne. Opinie o leju moringa w większości przypadków są bardzo pozytywne, a najczęściej pojawiającym się minusem jest jego wysoka cena – olejek ma dobrą wchłanialność, więc niestety szybko się zużywa.