Wymieniając najpopularniejsze naturalne olejki nie sposób pominąć białego masełka o pięknym, kokosowy zapachu.
Olejek kokosowy to jeden z chętniej wybieranych olejków kosmetycznych. Jego działanie na włosy i skórę jest nieocenione, a wszechstronność zastosowań czyni z niego wielofunkcyjny kosmetyk, który z powodzeniem zastąpi kilkanaście drogeryjnych. Obecnie wraca on również do łask jako składnik diety – okazuje się bowiem, że zawiera duże stężenie wyjątkowego kwasu tłuszczowego (laurynowy) , który… przyspiesza metabolizm i pomaga zrzucić zbędne kilogramy. Jakich niezwykłości możemy spodziewać się po nim w dziedzinie kosmetologii?
Olejek kokosowy INCI:
Cocos Nucifera (Coconut) Oil
Olejek kokosowy właściwości i zastosowanie kosmetyczne
Okazuje się, że żaden inny olej nie jest tak wszechstronny, jak olejek kokosowy. Jego zastosowanie kosmetyczne jest imponujące. Olej kokosowy może być bowiem używany jako:
- maska regenerująca do włosów ciężkich i pozbawionych objętości
- kremowe i pachnące serum do stóp o właściwościach dezynfekujących i antyseptycznych
- krem na szorstką skórę dłoni, łokci i kolan
- maść gojąca wszelkie podrażnienia i zmiany skórne
- serum na zniszczone końce włosów
- żel pod oczy napinający skórę i wygładzający zmarszczki
- olejek do pielęgnacji rozdwajających się i kruchych paznokci
- wybielająca pasta do zębów
- maska wzmacniająca elastyczność twarzy
- płyn odkażający jamę ustną
- olejek do demakijażu twarzy i oczu
- serum zwalczające zmiany trądzikowe
- olejek do masażu
- balsam na spierzchniętą skórę ust
- balsam do ciała (zwłaszcza po opalaniu)
- olejek do pielęgnacji brody
- olejek do depilacji i po depilacji
Co zawiera olejek kokosowy? [skład]
Olejek kokosowy to źródło kwasu laurynowego o niezwykłych właściwościach (działa bakteriobójczo, zwalcza trądzik, leczy podrażnienia i uspokaja skórę). Oprócz tego olejek kokosowy zawiera komplet witamin i minerałów, które dzięki niewielkim cząsteczkom wnikają w głąb naskórka i do wewnętrznych warstw włosów. W jego składzie znajdziemy witaminy: B1, B2, B3, B6, C, E, a także kwas foliowy, wapń, magnez, żelazo, fosfor oraz cynk.
Olejek kokosowy na włosy – efekty
Olejek kokosowy – mimo całego spectrum zastosowań – zdobył popularność przede wszystkim jako maska pielęgnująca i regenerująca włosy. Rozpropagowana go w krajach orientu, ponieważ jest bardzo dobrą bazą dla indyjskich ziół i kwiatów. Hinduski aplikują na włosy maceraty uzyskane z olejku kokosowego (w postaci bazy) oraz szeregu ziół indyjskich od stuleci stosowanych do pielęgnacji pasemek (amla, brahmi, bringaraj).
Tahitańczycy dzięki moczeniu kwiatów monoi otrzymują intensywnie pachnący olej do włosów i ciała, który jest tam postrzegany prawie jak skarb narodowy.
Olejek kokosowy jest niezwykłą odżywką – jego małe cząsteczki sprawiają, że szybko wchłania się we włosy, wzmacnia cebulki, zabezpiecza pasma przed słońcem i działa antyseptycznie na skórę głowy, oczyszczając ją i zapewniając równowagę hydro-lipidową. Dzięki niemu włosy zyskują sprężystość, witalność i blask. Są gładkie i łatwiej poddają się stylizacji.
Olejek kokosowy – do jakich włosów pasuje najlepiej?
Olejek kokosowy najlepiej dopasuje się rozmiarem swych niewielkich cząstek do włosów niskoporowatych – czyli grubych, ciężkich, sztywnych i pozbawionych objętości. Fascynujące jest to, ze tłusty olejek wcale nie przeciąża włosów, lecz natychmiast się wchłania i oczyszcza skórę głowy, a jednocześnie zapewnia włosom lekkość i puszystość. Niestety przy włosach o wyższej porowatości może zachowywać się całkiem inaczej, czyli napuszać je na końcach. Dlatego powinny używać go kobiety o włosach niskoporowatych. Olejek kokosowy jest dobrym składnikiem wszelkich mieszanek olejków, ponieważ dobrze stabilizuje substancję i przedłuża trwałość innych olejów.
Olejek kokosowy – cena
Kupując olejek kokosowy można zauważyć ogromną rozbieżność cenową. Jego cena zależy od wielu czynników. Najlepszy olejek kokosowy to ten, który jest ekologiczny, bio, tłoczony na zimno i nierafinowany – tylko ten zawiera szereg cennych składników (witaminy i kwasy tłuszczowe giną w procesie rafinacji oleju). Kupując olejek kokosowy warto mieć zatem na uwadze, ze zbyt niska cena może oznaczać olej, który jest rafinowany lub nieekologiczny.
Olejek kokosowy opinie
Olejek kokosowy w pielęgnacji ciała i twarzy zbiera bardzo dobre opinie – pasuje do każdej cery od trądzikowej, przez suchą aż po dojrzałą. Jeśli chodzi o pielęgnację włosów – zdania są podzielone. Wynika to z faktu, że olej kokosowy pasuje przede wszystkim do włosów o niskiej porowatości – stąd pojawiające się w sieci opinie, że olej kokosowy napusza włosy. Często służy on kobietom do określenia porowatości włosów – jeśli olejek nie napuszy włosów oznacza to, że są niskoporowate.