Naturalne Olejki

Olej amla – indyjski agrest na porost włosów: warto?

 Olejek amla jest przykładem na to, że naturalne, znane od setek lat mikstury upiększające nie mają sobie równych. Wciąż zaskakują mocą i precyzją działania. Olej amla należy do jednych z najstarszych substancji stosowanych w celu wzmocnienia włosów. Hinduski używają go przez stulecia, a wiedza o nim przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Warto po niego sięgnąć w okresach wzmożonego wypadania i ogólnego osłabienia włosów. Jak działa amla? Jak stosować ów indyjski olejek? Czy zbiera dobre opinie? Zapraszamy do lektury.

Olej amla według INCI:
Emblica officinalis fruit

Olejek pozyskiwany jest z zielonych, przypominających wyglądem agrest owoców amalaki (dlatego często nazywa się go właśnie indyjskim agrestem). W Nepalu i Indiach uważany jest za świętość. Zazwyczaj pozyskiwany z amli ekstrakt jest łączony z innym naturalnym olejem (otrzymuje się wówczas tzw. macerat). Olejki, z którymi najbardziej „lubi się” amla to kokosowy lub rycynowy. Niemal zawsze pojawiają się one z składzie oleju z amlii.

Właściwości oleju amla

Macerat z owoców amlii przetrwał stulecia nie tracąc na swej popularności. Obecnie jego splendor nabiera mocy, ponieważ jest on doskonałym dodatkiem do innych naturalnych olejków. Moda na olejowanie włosów obiega świat, a my sięgamy po dorobek różnych kultur, by odnaleźć substancję idealną, wspomagającą wzrost włosów i poprawiającą ich kondycję.

Olej amla uważany jest właśnie za taki specyfik: regularnie stosowany ma zapobiec wzmożonej utracie włosów, przyspieszyć ich wzrost, wzmocnić, odżywić i pogłębić ich kolor.

Jak stosować olejek amla?

Olejek amla służy do olejowania włosów, a zatem stosuje się go jak każdy inny olej: nakładając na włosy (na całej długości) oraz na skórę głowy i wykonuje przy tym delikatny masaż skalpu, aby pobudzić cebulki do pracy. Olej amla ma przede wszystkim działać na ukorzenioną część włosa, aby mocniej osadzić go w mieszku włosowym i pobudzić do wzrostu. Po godzinie lub dwóch olej należy zmyć z włosów. Można go zostawić na włosach przez całą noc, owijając głowę czepkiem i zabezpieczając poduszkę przed potłuszczeniem. Olejek zmywamy wówczas rano, zaraz po przebudzeniu, po czym modelujemy i suszymy włosy jak zazwyczaj.

Jak działa na włosy olej amla? [efekty]

Olejek amla nie zadziała od razu, potrzeba kilku zabiegów, aby włosy się wzmocniły i przestały wypadać. Wszystko zależy od kondycji i stopnia zniszczenia włosów. Ważna jest tu systematyczność i regularne olejowanie włosów. Dobrą wiadomością jest natomiast to, że już po pierwszym olejowaniu włosów wyraźnie polepsza się ich wygląd i zewnętrzna struktura: włosy stają się gładkie, błyszczące i miękkie, przestają się elektryzować i są zdyscyplinowane dzięki czemu łatwiej je układać i stylizować.

Olej amla – opinie

Olejek amla – mimo swoich właściwości wspomagających wzrost i hamujących wypadanie włosów zbiera w sieci różne opinie. Jedni chwalą go za działanie i efektywność, inni są lekko zdegustowani zapachem. Kobiety o jasnych włosach twierdzą, że olejek amla zmienił kolor ich włosów (amla może lekko przyciemniać włosy, na jasnych pasmach daje to efekt żółknięcia pasemek).

Czy warto stosować olejek amla na włosy?

Z pewnością warto. Mimo podzielonych opinii na jego temat może okazać się, że twoje włsoy bardzo się z nim polubią. Warto tez sprawdzić, czy nie będzie nam przeszkadzał specyficzny zapach olejku. Amlę zdecydowanie odradza się (niestety) blondynkom, zwłaszcza tym, które mają na włosach odcienie chłodnego blondu.