Masła cupuacu (wym. kupasu) powstaje z nasion kakaowca wielkokwiatowego porastającego Amazonię. W Brazylii owoce Cupuacu uchodzą za przysmak i surowiec do produkcji soków i słodyczy, na przykład, białej czekolady „cupulate” i lodów. Ponadto ten dar natury ma liczne właściwości kosmetyczne: nawilża, natłuszcza i odżywia skórę, działa jak naturalny filtr słoneczny, a dodany do kosmetyku przyspiesza proces jego wchłanialności. Nieoceniony jest także jego wpływ na włosy. Jakie inne właściwości kosmetyczne ma masło cupuacu?
Masło cupuacu wg INCI:
Theobroma Grandiflorum Seed Butter
Masło cupuacu – skład i właściwości kosmetyczne
Masło cupuacu zawiera fitosterole, które działają przeciwzapalne, nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, witaminy antyoksydacyjne A i C oraz dużo fosforu. Wszystkie te składniki aktywne czynią z masła cupuacu wielozadaniowy kosmetyk:
- do pielęgnacji twarzy, na przykład krem, który nie zatyka porów i zmniejsza widoczność zmarszczek,
- do pielęgnacji ciała, na przykład balsam, który ujędrnia i nawilża skórę,
- do pielęgnacji włosów, na przykład odżywkę, która pomaga regulować gęstość i lepkość domowego kosmetyku.
Jak masło cupuacu działa na włosy?
Masło cupuacu regeneruje i wzmacnia włosy. Dzięki niemu włosy nie tracą cennych składników odżywczych i utrzymują stały poziom nawilżenia, a co za tym idzie – są elastyczne, miękkie i błyszczące. Masło cupuacu przypomina działaniem filtry UV, ponieważ tworzy na włosach barierę ochronną, i lanolinę – oba mają wysoką zdolność absorpcji wody.
Masło cupuacu działa przeciwzapalnie, to znaczy zapobiega uszkodzeniom włosów, ich nadmiernemu wypadaniu i stanom zapalnym w obrębie skóry głowy oraz zapewnia prawidłową pracę cebulek włosów.
Do jakich włosów pasuje masło cupuacu?
Masło cupuacu najlepiej sprawdzi się w pielęgnacji włosów niskoporowatych, które są sztywne, trudne w stylizacji i pozbawione objętości. Włosy niskoporowate szybko się przetłuszczają, dlatego łatwo je obciążyć niewłaściwie dobranym kosmetykiem. Masło cupuacu zadba o włosy niskoporowate, ponieważ ma wysokie stężenie dwóch kwasów tłuszczowych nasyconych. Ze względu na podobną ilość kwasów omega-9 może być stosowane także przy włosach średnioporowatych. Masło cupuacu nie sprosta potrzebom włosów wysokoporowatych, ponieważ zawiera śladowe ilości wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, a w konsekwencji może włosy zniszczone napuszyć, nadmiernie przesuszyć i zmatowić.
Jak powinno się stosować masło cupuacu?
Masło cupuacu można aplikować bezpośrednio na skórę i włosy, łączyć je z innymi olejkami i wzbogacać nim skład innych kosmetyków – zarówno robionych własnoręcznie, jak i kupionych. W celu olejowania włosów masło cupuacu należy podgrzać, a dodane do domowych kosmetyków pomaga regulować ich lepkość.
Masło cupuacu – cena
Nierafinowane masło cupuacu – bo tylko takie zadba o nasze włosy i skórę – może mieć wiele zastosowań. Sprawdzi się jako składnik kosmetyków do pielęgnacji twarzy (kremy na noc, kremy na szyję i dekolt, peelingi i sera do twarzy oraz kremy i balsamy myjące), ciała (balsamy po opalaniu, kremy i balsamy do opalania, balsamy i masła do ciała oraz peelingi i scruby) i włosów (odżywki i maski). Masło cupuacu otoczy specjalną troską cerę poszarzałą i zmęczoną, skłonną do alergii i podrażnień, dojrzałą oraz odwodnioną i napiętą. Zadba o włosy przesuszone i farbowane. Kosmetyk o tak wszechstronnym zastosowaniu musi kosztować, ale bez obaw: jego cena uwzględnia jego jakość.
Masło cupuacu – opinie
Masło cupuacu zbiera dobre opinie niezależnie od tego, jaką funkcję pełni. Zarówno ci, którzy stosują je do pielęgnacji skóry, jak i ci, którzy używają go do pielęgnacji włosów, są w pełni usatysfakcjonowani z efektów. Dodatkowym atutem masła cupuacu jest fakt, że w przeciwieństwie do wielu maseł nie pozostawia uczucia lepkości po nałożeniu.