Olejek z palmy winnej bywa mylnie utożsamiany z olejkiem palmowym i olejkiem buriti, tymczasem każdy z nich jest pozyskiwany z owoców innej palmy. Olejek z palmy winnej jest wytwarzany z miąższu owoców lub nasion palmy winnej, która zdobi krajobraz Południowej Azji. Wykorzystuje się go głównie w przemyśle kosmetycznym, ponieważ olejek z palmy winnej ma korzystny wpływ na włosy i skórę głowy. Ale nie tylko: miąższ i sok palmy winnej znalazły zastosowanie w branży spożywczej, a jej drewno ma znaczenie dla branży budowlanej. Jakie właściwości i zastosowanie kosmetyczne ma olejek z palmy winnej?
Olejek z palmy winnej wg INCI:
Elaeis Guineensis (Palm) Oil
Olejek z palmy winnej – skład i właściwości kosmetyczne
Olejek z palmy winnej zawiera wiele cennych składników, które poprawiają kondycję włosów i skóry głowy. Są to między innymi kwasy tłuszczowe (oleinowy, laurynowy, palmitynowy, stearynowy i linolowy) oraz substancje antyoksydacyjne. Kwasy tłuszczowe zapewniają skórze i włosom nawilżenie i gładkość, z kolei substancje antyoksydacyjne dbają o prawidłowe nawodnienie naskórka i kondycję kosmyków. Ponadto regulują pracę gruczołów łojowych, przeciwdziałają namnażaniu się bakterii i drożdżaków odpowiedzialnych za powstawanie łupieżu oraz zapewniają skórze głowy naturalne pH.
Substancje antyoksydacyjne odbudowują uszkodzony naskórek, łagodzą podrażnienia i wzmacniają cebulki włosowe.
Jak olejek z palmy winnej działa na włosy?
Olejek z palmy winnej chroni włosy przed działaniem szkodliwych czynników pochodzących ze środowiska zewnętrznego, to znaczy promieniowaniem słonecznym, zanieczyszczeniami powietrza, mroźnym wiatrem oraz wysuszającym działaniem niektórych składników zawartych w produktach oczyszczających i myjących. Ponadto regeneruje rozdwojone końcówki oraz zapewnia im wygładzenie, nawilżenie i odżywienie.
Do jakich włosów pasuje olejek z palmy winnej?
Olejek z palmy winnej reguluje pracę gruczołów łojowych rozmieszczonych w skórze głowy, dzięki czemu włosy są nawodnione na całej długości i nie przetłuszczają się u nasady. Właśnie z tego powodu olejek z palmy winnej jest szczególnie polecany do włosów niskoporowatych, czyli sztywnych i trudnych do stylizacji, pozbawionych objętości, szybko przetłuszczających się i łatwych do przeciążenia nieodpowiednim produktem.
Jak powinno się stosować olejek z palmy winnej?
Olejek z palmy winnej można aplikować na trzy sposoby: na skórę głowy, na włosy od nasady po końce i na same końcówki. Nakładać go można zarówno na włosy suche, jak i na włosy mokre. Należy nanieść niewielką ilość olejku na skalp lub włosy. Foliowy czepek lub ręcznik usprawni działanie składników odżywczych zawartych w olejku z palmy winnej, z kolei masaż skóry głowy poprawi mikrokrążenie i pobudzi pracę mieszków włosowych. Po godzinie olejek z palmy winnej należy zmyć delikatnym szamponem (bez zawartości SLS) i nałożyć na włosy odżywkę bez spłukiwania.
Olejek z palmy winnej – cena
Olejek z palmy winnej nie należy do produktów najtańszych. Jego stosunkowo wysoka cena wynika z jakości składników, które ten zawiera. Jakość kosztuje, dlatego cena tego produktu nie powinna zniechęcać do zakupu olejku z palmy winnej.
Olejek z palmy winnej – opinie
Olejek z palmy winnej zbiera pochlebne opinie ze względu na swoje właściwości kosmetyczne: regeneruje i nawilża włosy i ciało oraz skutecznie reguluje pracę gruczołów łojowych.