Naturalne Olejki

Olejek szafranowy i krokoszowy w pielęgnacji włosów i skóry. Czym się różnią i jak działają?

Olejek z krokosza barwierskiego (zwany inaczej olejkiem krokoszowym) oraz olejek szafranowy to nie są te same olejki – choć często są mylone, a ich nawy są używane wymiennie, to różnią się one zasadniczo nie tylko pochodzeniem, właściwościami, ale i konsystencją oraz sposobem pozyskiwania. Olejek krokoszowy jest niedrogi i powszechnie dostępny, zaś cena olejku szafranowego jest bardzo wysoka – to czyni z niego niezwykle ekskluzywną i trudno dostępną substancję.

Olejek szafranowy INCI:
Saffron (Crocus Sativus) Essential Oil

Olejek krokoszowy INCI: Carthamus Tinctorius Seed Oil

Zasadnicza różnica między olejkiem krokoszowym i szafranowym jest taka, że ten drugi jest olejem eterycznym, stosowanym głównie w aromaterapii oraz jako lek o działaniu przeciwpotnym i kardiotonicznym. W błąd wprowadza też potoczna nazwa oleju krokoszowego, który często nazywany bywa „szafranem łąkowym” i często wykorzystuje się go w kuchni jako tańszy zamiennik egzotycznego szafranu.

Olejek szafranowy – właściwości, działanie i przeznaczenie

Olejek szafranowy poprawia trawienie i usprawnia prace nerek. Zalecany jest w stanach depresji i obniżonego samopoczucia. Służy jako składnik destylatów przeznaczonych do leczenia trądziku – ma właściwości antybakteryjne i przeciwzapalne. Nie należy go jednak nakładać na skórę samodzielnie, w nierozcieńczonej postaci. Olejek szafranowy wydawany jest jako olej eteryczny, który w kosmetyce powinien być mieszany z kremami, naturalnymi olejkami bazowymi lub wodą termalną czy kwasem hialuronowym. Dopiero w takiej postaci służy on jako środek rozjaśniający skórę, usuwa zmarszczki i zapobiega wypadaniu włosów. Potas znajdujący w olejku szafranowym jest niezbędnym do tworzenia nowych i naprawy „starych” komórek.

Olejek szafranowy – skład

Olej szafranowy zawiera dużo karotenoidów, takich jak zea-ksantyna, likopen, alfa i beta-karoten; wapń, witaminy i białka. Aktywność przeciwutleniająca olejku szafranowego pomaga zapobiegać uszkodzeniu skóry przez wolne rodniki.

Olejek krokoszowy – właściwości, działanie i przeznaczenie

Olejek krokoszowy pozyskuje się w procesie tłoczenia na zimno nasion krokosza barwierskiego – w odróżnieniu od szafranowego nie jest on olejkiem eterycznym. Jego właściwości często porównywane są do oliwy z oliwek . Olejek krokoszowy doskonale wchłania się w skórę, ma właściwości silnie nawilżające, tworzy na powierzchni skóry higroskopijną warstwę zapobiegającą utracie wody z głębszych warstw naskórka i z włosów.

Olejek krokoszowy – skład

Olejek krokoszowy to bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych oraz wysokie stężenie witaminy E. Z tego względu jest on chętnie i często wykorzystywany w kosmetyce – znajdziemy go w kremach, maskach do twarzy i mleczkach do demakijażu sygnowanych dla dojrzałej, starzejącej się skóry. Ponadto olejek krokoszowy zawiera sporo witaminy A, fitosterole roślinne (dbają o odpowiedni poziom kolagenu i hamują rozpad elastyny w komórkach), kwas linolowy z grupy omega-6 oraz linolenowy (z grupy omega-3) w dużym stężeniu. Glikozyd kwercetyny obecny w olejku korokoszowym jest silnym antyoksydantem, hamujący zgubne skutki stresu antyoksydacyjnego, zaś glikozyd luteoliny często wykorzystywany jest w produkt do pielęgnacji włosów, ponieważ ma duży wpływ na ich witalność i sprężystość, a także wzmacnia wiązania siarczkowe w ich wnętrzu.

Olejek szafranowy czy olejek krokoszowy – który jest lepszy do pielęgnacji włosów?

O ile olejek szafranowy powinien być używany jako składnik innych olejów, balsamów lub masek do włosów, o tyle olej krokoszowy może być stosowany samodzielnie – jest gotowym, pełnowymiarowym produktem (olejkiem) przeznaczonym do olejowania włosów. Olejek szafranowy jako eteryczny, silnie skondensowany likwor – stosowany samodzielnie może przynieść więcej szkody niż pożytku – czyli silnie podrażnić, a nawet poparzyć naskórek. Olejek szafranowy trzeba umiejętnie rozrabiać i dawkować – osoby pasjonujące się aromaterapią i eterycznymi olejami nie powinny mieć z tym problemu. Olejek krokoszowy ma też większy zakres pielęgnacyjny – używa się go nie tylko na suche lub zniszczone włosy i skórę głowy, ale na całe ciało, twarz, paznokcie.

Jest przy tym dużo tańszy i o wiele bardziej wydajny.

Olejek olejek szafranowy i olejek krokoszowy – opinie

Olejek krokoszowy jest łatwiej znaleźć we wszelkich sklepach ze zdrową żywnością lub drogeriach z naturalnymi kosmetykami. Jego „przystępność” z całą pewnością ma wpływ na jego popularnosć. Blogerki dają mu dobre opinie i chętniej oraz częściej opisują na swoich stronach. Olejek szafranowy staje się nieco skomplikowanym w użyciu, trudno dostępnym produktem, a opinie na jego temat są dosyć oszczędne, zaś informacje – szczątkowe.

Olejek krokoszowy i olejek szafranowy – cena

Olejek krokoszowy to przede wszystkim niska i przystępna cena oraz potwierdzone przez blogerki i vlogerki działanie kosmetyczne Cena olejku szafranowego jest z kolei nawet kilkanaście razy wyższa, co czyni z niego rzadziej kupowany specyfik; dodajmy, że olejek szafranowy kupowany jest przede wszystkim dla jego właściwości zdrowotnych, zaś krokoszowy – dla kosmetycznych.