Naturalne Olejki

Olej tłoczony z nasion lnu. Olejek lniany: właściwości, zastosowanie, opinie

Olejek lniany ma szereg dobroczynnych właściwości, a co za tym idzie – szerokie zastosowanie. Jest stosowany w branży spożywczej, ponieważ przyspiesza trawienie, a w konsekwencji wspomaga odchudzanie. Co ciekawe, olejek lniany stanowi remedium zarówno na zaparcia, jak i na biegunkę. Z kolei w kosmetologii wykorzystuje się go jako środek na cellulit, trądzik i wypryski, wysuszoną skórę czy zniszczone włosy. Jakie inne właściwości ma olejek lniany?

Olejek lniany INCI:
Linum Usitatissimum (Linseed) seed oil

Olejek lniany – skład

Olejek lniany składa się z:

  • kwasu omega-3, który wpływa korzystnie na skórę, włosy i paznokcie, a zwłaszcza działa ochronnie przeciwko promieniowaniu UV,
  • kwasu omega-9,
  • kwasu omega-6, który stymuluje wzrost włosów i komórek skóry,
  • nienasyconych kwasów tłuszczowych,
  • witaminy E, czyli „witaminy młodości”, która między innymi opóźnia proces starzenia skóry oraz poprawia jej koloryt i elastyczność,
  • białka, potasu, cynku.

Należy zauważyć, że kwas omega-3 i omega-6 występują w idealnych proporcjach.

Olejek lniany – właściwości i zastosowania kosmetyczne

Olejek lniany można stosować na twarz, ciało i włosy.

  • Olejek lniany na twarz i ciało
    Aplikowany na twarz, dzięki wysokiej zawartości kwasów omega-3 zapobiega zmianom trądzikowym i wypryskom, koi podrażnioną i wysuszoną skórę, a także niweluje zmiany skórne, ciemne plamy, obrzęki i zmarszczki. Olejek lniany może być wykorzystany jako maseczka, którą należy nałożyć na oczyszczoną i lekko wilgotną skórę, oraz skuteczny środek do demakijażu.
    Olejek lniany stosowany na twarz i na ciało ma takie same właściwości: wzmacnia skórę, chroni ją przed wysuszeniem i podrażnieniem, a dodatkowo pomaga walczyć z cellulitem.
  • Olejek lniany na włosy
    Aby olejek lniany poprawił kondycję włosów, ich olejowanie powinno przeprowadzać się co najmniej 2 razy w tygodniu, najlepiej na noc. Jak to zrobić? Przed pójściem spać należy nałożyć olejek lniany na włosy i związać je w warkocz. Rano zaleca się umyć włosy delikatnym szamponem. Po ok. 3 miesiącach takiej kuracji stan włosów poprawi się w widoczny sposób.

Na bazie oleju lnianego można stworzyć odżywkę, maskę i płukankę.

Olejek lniany na włosy – efekty

Olejowanie włosów za pomocą olejku lnianego powinny stosować zwłaszcza te kobiety, które skarżą się na wysuszone włosy. Innym wskazaniem są włosy często narażane na zabiegi farbowania, prostowania, suszenia itp. Olejek lniany uzupełni niedobór kwasów omega-3, który objawia się osłabioną strukturą włosa, jego łamliwością i rozdwojonymi końcówkami. Olejek z lnu przyspieszy wzrost włosa, a przy tym nawilży je i doda im blasku.

Odgrywa istotną rolę przy usuwaniu łupieżu, nadmiernym wypadaniu włosów i różnorodnych problemach skóry głowy.

Do jakich włosów pasuje olejek lniany?

Olejek lniany najlepiej sprawdzi się na włosach wysokoporowatych, które są suche, zniszczone, kruche, łamliwe, pozbawione blasku i wypadają w nadmiernej ilości. Olejek lniany nawilży takie włosy, wzmocni je i nada im naturalny blask.

Olejek lniany – cena

Olejek lniany uważa się za jeden z najlepszych olejów do olejowania włosów, ponieważ zawiera najwięcej spośród wszystkich dostępnych olejów kwasów tłuszczowych. Cena, którą zapłacimy za olejek lniany, zależy od wielu czynników. W sklepach dostępne są zarówno oleje rafinowane, jak i zimnotłoczone. Do pielęgnacji włosów powinniśmy wybierać olej lniany zimnotłoczony i nierafinowany – i oczywiście cena takiego oleju będzie wyższa. Olejek lniany i jego cena zależą również od zawartości nasyconych kwasów tłuszczowych, których im jest więcej, tym gorzej dla włosów o wysokiej porowatości.

Olejek lniany – opinie

Niezależnie od zastosowania, olejek lniany zbiera dobre opinie: nadaje się zarówno do cery suchej, jak i trądzikowej, skutecznie zwalcza cellulit i poprawia kondycję włosów. Dobre opinie na temat olejowania włosów olejek lniany zawdzięcza przede wszystkim swojej wszechstronności: doskonale pielęgnuje włosy zarówno wysoko-, jak i niskoporowate.